Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Leo,
ztra Kvta.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Podzimní nostalgie
 
Vidím jen svt za oknem. Pošmourná obloha dává málo svtla. Kadým dnem ho bude ubývat, kadým dnem bude obloha tmavnout, picházet zima. Záí u je pry. Listí zlátne. Je as hojnosti. Ovoce dozrálo, as sklizn odnesl plody pod stechu, dny se zkracují, ochlazuje se. Déš má nakroeno kadým dnem. V lesích zaíná jelení íje.

Pozoruji tu promnu oknem, ty šedé cáry visící z oblohy. Od kamen se line teplo a z rádia slyším, e první pímá volba prezidenta je píleitost k vánému zamyšlení nad naší budoucností.
 
V pokoji se šeí. Podzimní rovnodennost svtla a tmy se naklání do doby stín. íjen je msícem taných pták. U odletli. Nehnízdí tu jediný, dávno zmizela jejich hejna za obzorem. Odnesla s sebou jejich kik. Dny se krátí. Nkteré stromy ješt rozsévají svá semena, zatímco zvíata shromaují zásoby na zimu. Hadi a jezevci upadají do spánku. Nkolik deštík skrápí listí, barví je doruda. Stonky slábnou, neudrí se, vtvoví je pouští k zemi. Je podestláno. Na holých polích se ozývá první kik zimujících havran. Stechy protjších vilek dýmají slabými prouky koue. Nevzlínají k obloze, spíše je drobné mení udusí, ne splynou s tmou. Telefon je hluchý. Dti nevolají. Ani kamarádka, pítel, spíznná duše, nevolá nikdo.

 
 
První dešové kapky klouou po skle. Plískanice napadá ulici a utápí celý svt za oknem. Do rána pízemní mrazíky setnou kvty chryzantém. Vítr se prohání holou krajinou. Snhové vloky se houfují v chuchvalcích mrak. Tíhnou dol. Pilétají hýlové a hranostajové u oblékli bílý šat.
 
Listopad byl posledním msícem ped zimou. Pi proezávkách se u houfují vánoní stromky. Meme instalovat krmítka pro ptáky a meme je zaít pikrmovat. Mezitím u obraz za sklem pohltila tma. Na obloze nevidt jednu hvzdu, jen v dálce matná svtla pouliních lamp...
 
Marta Urbanová
 
***
Koláe © Marie Zieglerová
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 17.12.2016  10:58
 Datum
Jmno
Tma
 17.12.  10:58 Ivan
 14.12.  11:39 Marta U. Nostalgie
 13.12.  19:20 Nicole Hukalov Podzimn nlada
 13.12.  17:06 ferbl
 13.12.  15:01 Bohumil
 13.12.  14:56 Bohumil
 13.12.  14:35 Von
 13.12.  12:45 Mara
 13.12.  11:43 kusan