Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Leo,
ztra Kvta.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pibyli nám noví krajané !
 
Krátce ped Vánocemi v roce 1978 po deseti letech ivota v Austrálii, jsme se z bytu ze sydneyské tvrti Coogee pesthovali na Maroubru.  No ádný velký dm jsme nekoupili, ale rozhodn pohodlný domek pro nás, tedy také ješt se synem.
 
Jaký domek, no, kdy nás v roce 1988 navštívila jedna známá, která piletla na návštvu Austrálie z Prahy, kdy vystoupila ped domem z auta, rozhlédla se a s ironií poznamenala „ tak tohle si u nás lidé staví jako chaty“.
My jsme byli s naším domem ale spokojení.
 
Potom v dalším roce, ne dlouho ped Vánocemi, nám zavolal eský katolický páter Eliáš, e dostal zprávu  z emigraního úadu, e do hostelu Endeavour na Coogee pro emigranty, pijelo mnoho echoslovák. Vdl, e ten hostel je od nás pomrn  blízko a tak nás poádal, abychom tam zajeli a zjistili další informace.
 
Ano, bylo tam opravdu mnoho našich nových krajan.
 
Ješt jsem tehdy pracovala mimo normální zamstnání také pro eské rádiové vysílání a tak jsme okamit ohlásili tuto zprávu. Protoe jsme bydleli skuten dosti blízko hostelu, krajané k nám zaali vozit ovoce, sladkosti, ale také teba obleení, hraky a podobn, pro ty nov píchozí. Ješt si pamatovali na své tké zaátky a tak se snaili  pomáhat.
 
Všechno jsme hned dopravovali do hostelu, ale byli jsme trochu zklamaní. Nkteí z nov píchozích nemli o takovou pomoc tém ádný zájem, prost hostel jim dal ubytování, stravu, nestáli o jinou pomoc. S mnohými jsme se ale velice spátelili a to pátelství nám trvá zapla Pánu Bohu stále.
 
Potom tsn ped vánoními svátky, jsme poádali jednoho krajana, který vyrábl rybí lahdky a eský bramborový salát, zda by krajanm do hostelu nco nezavezl. Vdli jsme dobe po tch letech, e australské Vánoce  se slaví docela jinak a e tm našim krajanm by ty eské dobroty mohly chybt. Dovezl tam toho ten krajan a moc, ale bohuel velkého podkování se také nedokal.
 
Potom se k té pomoci krajanm také pipojil mj manel, s výteným nápadem.
 
Kdy jsme do Austrálie doletli my, nejvíce nám chybla  samozejm anglitina a rady, jak se v Austrálii ije, abychom si rychleji zvykali a pizpsobili se.
 
Tak manel poádal vedení hostelu, zda by nám na jedno sobotní odpoledne neuvolnili jednu místnost, kde bychom se s tmi novými krajany mohli setkat.
 
Kdo pišel dávat rady ? Ti, které manel poádal. Teba dva lékai, manelé, kteí po ordinaci váili do Sydney autem cestu jeden a pl hodiny. Další lékaka, páter Eliáš, krajan, který byl zamstnán v pronajímání byt, další, uitel jízdy v autoškole a ješt více, ale to si ji nepamatuji.
 
Krajan se sešlo jen o nco více ne tch, kteí chtli podávat informace a kdy jsme ekli, e tedy ješt chvíli pokáme, oznámili nám, e více lidí nepijde, protoe je pkné poasí a všichni ostatní šli na plá.
 
Nu, ti co pišli, dostali odpovdi na své otázky a snad jim to zaátk opravdu pomohlo.
 
Zstali jsme v kontaktu s novousedlíky v hostelu, ješt v roce 1982 jsme tam stále jezdili a s tmi, s kterými jsme navázali pátelství se vídáme do dnešních dn.
 
Jana Reichová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 18.11.2016  19:10
 Datum
Jmno
Tma
 18.11.  19:10 kusan
 18.11.  12:33 ferbl
 17.11.  15:33 Tom
 17.11.  11:14 Von