Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Leona,
ztra Ivona.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Troyes – Lili
 
Msteko Troyes má mimoádn zachovalé historické centrum. Jeden hrázdný dm nalepený na druhý a v nich vklínné kostely, tém v kadé ulici. Centrum omšelé, jako kdy se octnete v šestnáctém i sedmnáctém století. Ale patina tch dom je zachována s rozmyslem a taktem vi historii. Ve skutenosti, kdy vejdete do kteréhokoliv domu, uvnit je, dalo by se íci, pepych. Uvnit jsou prostory moderní, vkusné, a u se jedná o restaurace nebo jiné veejné prostory jako Art galerie. Nápaditá je i barevnost dom, zejm zachovalé pvodní barvy, místy vyšisované, jak se o n dokáe postarat as a poasí.
 
Procházíte jednou ulicí, jinou a kadou další a kadá vám otevírá nové domy, zajímavé pohledy. Tak se rozhlííte a vracíte nkterými ulikami a nemete se nabait tak nezvyklé architektury.

V úpln uzounkých ulicích maliké stoleky na káviku, na odpoinek, na pár slov s páteli, na vstebávání atmosféry tak vzácného proitku. 

 
 
 
A pi jedné takové procházce francouzským mstem Troyes jsem u ramena Seiny spatila nápadn pvabnou sochu mladé eny. Sedla na lavice a obliej jí clonil široký klobouk. Do oí jí nebylo dost dobe vidt, ale celý jej zjev dával tušit jemnou oduševnlou krásu. Prohlíela jsem si ji a pomalu kolem ní procházela, abych vychutnala její pítomnost ze všech stran.
 
Pro tu sedí tak osamlá? Na koho eká? Na me myslet taková pvabná mladá ena? Je šastná, e má na koho ekat nebo má neklid v duši? Moná, e nemá cíl, k nmu by se mohla upínat? Jedna otázka kopírovala druhou a na ádnou jsem si nedávala odpov.
 
Mezitím jsem se stále snaila hledat její oi a vcítit se do její nálady. Kdy se mi to nepodailo, sklonila jsem se, abych si peetla název sochy a seznámila se, kdo je jejím autorem. Lili. Autor András Lapis. Maarské jméno, napadlo m, nic víc.
 
A vtom jsem si teprve povšimla, e drí v ruce knihu. A pi soustednjším pohledu jsem pochopila, e je to kniha o hrabatech z Champagne a e mne ena dokonce vyzývá, abych si k ní pisedla.
 
Bylo by mi híchem posadit se na laviku vedle tak nádherné eny a tak jsem postávala a kochala se umním vidt v neivé hmot takovou krásu. A nakonec ji pivést na svt a navíc i oivit.
 
Jak jsem tam tak nekonen dlouho postávala, zaalo mít, drobn poprchávat, a se rozpršelo. ena nereagovala, nerozevela deštník, nemla se k odchodu. Na rozdíl ode mne. Cht necht jsme se rozlouily.
 
Nevím, co ona, ale já jsem na ni nezapomnla. Celou dlouhou cestu dom jsem ji mla v mysli. Doma jsem vzala šttec a ukládala v kontemplativní chvíli její jemný obliej pod široký klobouk. Sotva se mi podailo vystihnout její myšlenky, oi, vizá, ale klobouk, ten nápadný širák se podail jist.  
 
Marta Urbanová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 23.10.2016  13:56
 Datum
Jmno
Tma
 23.10.  13:56 Ludk
 22.10.  05:47 Bobo :-)))
 21.10.  20:24 kusan
 21.10.  14:40 Vesuvjana Troyes...
 21.10.  14:29 Vesuvjana dky