Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Benjamn,
ztra Kvtoslava.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Ljuba
 
Ljuba Hermanová (23. dubna 1913 v Neratovicích – 21. kvtna 1996 v Praze) byla eská hereka a šasoniérka.
 
Znal jsem ji trochu z jevišt, z obasných estrád té doby a potkal jsem ji také párkrát v televizním studiu. Staí a zkušení dlníci, kteí znali ješt dávná léta Barrandova, nám mladým kladli na srdce: Bute na ni hodní, je to skvlá enská. A opravdu byla.  
 
Má dnes výroí úmrtí, ale nechci psát její ivotopis, spíše pár osobních vzpomínek, vzpomínek opravdu letmých, ale uctivých. Nevím, co je pravdy na tom, e po jejích vystoupeních tuším v Bratislav, se ctitelé sami zapahali do jejího koáru. Její aféry s mui za první republiky plnily stránky novin, myslím zejména ta boxerská.
 
Spolupracovala také s „kluky“ tedy W+V, i kdy roli hrabnky Stradové v „Pekai a císai“ nakonec nedostala. Nkde sama piznala, e na ni Werich doasn zanevel, a neprávem.
 
Byla opravdu ivou legendou. Za války se musela stáhnout, ale její idovský pvod ji naštstí do koncentráku neposlal. No a po válce, zejména za komunist, na ni zbyly u hlavn estrády, trochu ta nepopulární chlebaina.
 
I kdy našla teba krátce pístavišt v nov vzniklém „Zábradlí“, postupn se prosazovala i v televizi. Byla to ovšem pro tehdejší reim „buroazní hereka“, akoliv k padesátinám dostala i titul zaslouilé umlkyn. Z operetních rolí pešla postupn na šanson, psali pro ni skvlí autoi té doby, zajímavé teba je, e na jejím poadu „Nejlepší rocky paní Hermanové“ se pro Divadlo na Zábradlí dramaturgicky podílel i Václav Havel.
 
Mla velmi osobitý humor i pístup k mum. Jednou jsem slyšel, jak veejn, u starší dáma, prohlásila: a neutrhnu kadého zajíka, na kterého si zamanu, dám si na hru kytici bílých lilií a tiše zesnu. No, pokud vím, její konce tak jednoduché nebyly, myslím, e se o ni k stáru velmi starala teba Bára Hrzánová a asi nejen ona. Pesto doívala vitální, my starší si pamatujeme, jak ješt po padesátce pedvádla na jevišti hvzdy.
 
A tak bych se s ní rozlouil vzpomínkou na píse, kterou zazpívala v jednom z film „kluk“: ivot je jen náhoda… Ona opravdu byla jednou trochu dole, jindy nahoe, ale nikdy neklesla pod úrove dámy.
 
Josef Hejna
* * *
Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 23.05.2016  19:51
 Datum
Jmno
Tma
 23.05.  19:51 autor
 21.05.  16:42 Judita
 21.05.  11:40 LenkaP
 21.05.  09:13 Von Omluva
 21.05.  09:03 Von
 21.05.  08:53 kusan
 21.05.  08:44 KarlaA
 21.05.  06:45 dubsk