Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Jiøí,
zítra Marek.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Rok 2015 v Zoo Ostrava
 
Se zaèátkem nového roku se opìt ohlí¾íme za rokem uplynulým a hodnotíme, jak byl úspìšný, co pozitivního pøinesl. Pøipomeòme si ty nejdùle¾itìjší události, které se v naší zoo staly.
 
Nové stavby a expozice
Na jaøe byl do provozu uveden nový vstupní areál vèetnì správní budovy a probìhla rekonstrukce hlavního parkovištì. Díky tomu došlo k výraznému zlepšení odbavování a slu¾eb pro návštìvníky a byl rozšíøen poèet parkovacích míst. V prùbìhu roku byly otevøeny dvì nové expozice. V dubnu to byl Pavilon evoluce, v øíjnu Mokøady.
 
Pavilon evoluce je nejvìtší stavbou, která byla ve více ne¾ 60leté historii v zoo vybudována. Moderní chovatelský komplex odpovídající standardùm souèasného chovu zvíøat v moderních zoologických zahradách poskytl nový domov skupinì šimpanzù a vzácných koèkodanù Dianiných. Kromì primátù pavilon obývají zástupci ptákù, plazù, ryb i bezobratlých ¾ivoèichù (více ne¾ 200 jedincù) z deštných lesù západní Afriky.

 

Pavilon evoluce
 
Expozice Mokøady je jakousi nauènou stezkou vyu¾ívající pøírodní prostøedí areálu zahrady. Vznikla mimo jiné i za úèelem vytvoøit prostøedí pro ochranu ohro¾ených druhù naší pøírody a zároveò pøináší námìty návštìvníkùm, jak se mohou sami zapojit do ochrany našich oboj¾ivelníkù, plazù a dalších mizejících druhù naší fauny i flóry. Souèástí jsou modely vybraných druhù plazù a oboj¾ivelníkù v nad¾ivotní velikosti.
 
Chovatelství v roce 2015
V roce 2015 se podaøilo odchovat 846 mláïat u 117 druhù, co¾ je výraznì více, ne¾ v roce pøedchozím. Je to dáno dalším meziroèním nárùstem poètu druhù. Byly mezi nimi tradiènì odchovávané druhy (jako jsou napøíklad plameòáci kubánští nebo ¾ralùèci okatí, vzácní pardáli obláèkoví nebo koèky cejlonské, ¾irafa Rothschildova nebo amazonek bìlobøichý, kriticky ohro¾ený štikovec sakaramský, gibon bìlolící nebo sup kapucín èi v pøírodì ji¾ vyhubené druhy jako hrdlièka sokoránská, sika vietnamský nebo jelen milu).
 
Rádi bychom však zmínili i výjimeèné odchovy èi dokonce prvoodchovy v rámci Zoo Ostrava, pøíp. Unie èeských a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). K tìm patøí mláïata v expoziènì-chovatelském komplexu safari. Ve výbìhu Persie to byla první dvì mláïata onagerù (v rámci UCSZOO), co¾ je nejohro¾enìjší poddruh divokého osla, ve výbìhu Indie první ostravská mláïata velice raritního a zároveò vzácného druhu jelena barasingy. Doslova vytou¾eným mládìtem bylo v Ostravì historicky první mládì pandy èervené. Døíve se ostravskému páru mláïata rodila, ale matka je nedokázala úspìšnì odchovat. Poprvé se podaøilo odchovat i mládì puštíka vousatého laponského. Mláïata bernešek rudokrkých sice byla v poøadí 2. a 3., první mládì však ji¾ uhynulo a nezanechalo potomky. Uvidíme, jak loòská mláïata této vzácné husy uspìjí v pøedávání svých genù…
 
Dalšími velmi vzácnými odchovy jsou mláïata ¾elv hvìzdnatých, parmovcù skvìlých, veleštírù císaøských a další. Významný zejména pro repatriaèní projekty je té¾ odchov mláïat supa hnìdého (1) a orlosupa bradatého (2). Øada druhù je chována a mno¾í se v chovatelském zázemí mimo zraky návštìvníkù. Tam se v loòském roce podaøily dva raritní odchovy. Tím prvním jsou dvì mláïata timálií èernošedých – prvoodchov v Zoo Ostrava cenìný s ohledem na to, ¾e tento druh pìvce ze svìtových chovù velmi rychle mizí kvùli tomu, ¾e se jej nedaøí odchovávat. Druhým zástupcem je daman stromový narozený na sklonku roku. V Evropì se odchov podaøil dosud jen v Zoo Ostrava.
 
Na podzim jsme bohu¾el museli eutanázovat dlouhodobì nevyléèitelnì nemocného sloního samce Calvina. Na druhé stranì, pøedloni narozené slùnì Sumitra, navzdory všem známým a nepøíliš nadìjným prognózám, zatím úspìšnì prospívá a roste. Je však tøeba znovu pøipomenout, ¾e ještì stále nemá zdaleka vyhráno, v loòském roce uhynula na herpes virus v jiné evropské zoo dokonce sedmiletá samice.
 
První mezinárodní plemenná kniha
Zoo Ostrava vede od roku 2006 Evropskou plemennou knihu hrocha oboj¾ivelného. V roce 2012 k ní pøibyla Evropská plemenná kniha wapiti sibiøského. Od tého¾ roku øídí Evropský záchovný program pro siky vietnamské, v rámci nìho¾ vydává i plemennou knihu tohoto v pøírodì vyhubeného jelena. V roce 2015 se nám dostalo dalšího velmi významného ocenìní naší práce na poli ochrany pøírody: Zoo Ostrava byla povìøena vedením Mezinárodní plemenné knihy siky vietnamského.
 
Návštìvnost
V roce 2015 zavítalo do ostravské zoologické zahrady 490 145 návštìvníkù. Pùlmiliontou hranici jsme sice nepøekroèili, ale i tak se jednalo o historicky tøetí nejvyšší návštìvnost. A zaznamenali jsme i jeden rekord – na Štìdrý den pøišlo do zoo neuvìøitelných 4 843 lidí!
 
Záchranné projekty
Zoo Ostrava je dlouhodobì zapojena do nìkolika záchranných projektù, jejich¾ cílem je pøispìt k zachování ohro¾ených druhù zvíøat. V rámci tzv. repatriaèních projektù napø. podporuje populace divoce ¾ijících zvíøat bezplatným poskytováním v zoo odchovaných mláïat pro vypuštìní do volné pøírody. V roce 2015 poskytla 18 mláïat sovy pálené (celkem 400), 13 mláïat sýèka obecného (celkem 92) a jedno, resp. dvì mláïata orlosupa bradatého (celkem 11 našich mláïat + 1 adoptované). Jedno loòské mládì pocházelo od jednoho z našich párù, druhé bylo dovezeno ze Španìlska a podlo¾eno druhému páru, který je úspìšnì adoptoval a odchoval.   
 
Projekt Koruna ze vstupu
Doposud podporovali lidé svou návštìvou zoologické zahrady záchranné chovy ohro¾ených druhù zvíøat v lidské péèi. Od 1. ledna 2016 jsou novì zapojeni i do ochrany ohro¾ených druhù pøímo v místì jejich výskytu ve volné pøírodì! V øíjnu loòského roku se v této oblasti udál historický milník – zastupitelstvo mìsta Ostravy jednomyslnì schválilo návrh Zoo Ostrava na zapojení do mezinárodního systému podpory záchrany ohro¾ených druhù zvíøat a rostlin prostøednictvím projektu „Koruna ze vstupu“. Z ka¾dého vstupu tak poputuje 1,- Kè na speciální úèet, který bude èerpán výhradì na podporu projektù vìnujících se záchranì vybraných ohro¾ených druhù zvíøat ve volné pøírodì. S ohledem na prùmìrnou roèní návštìvnost zoologické zahrady oèekáváme, ¾e výše této finanèní podpory se bude pohybovat okolo 500 tis. Kè roènì.
 
Sbírka na podporu výzkumu sloních nemocí
Zastupitelstvo mìsta Ostravy schválilo i pøevedení první èásti výtì¾ku sbírky vyhlášené ostravskou zoologickou zahradou v dubnu 2014 na konto berlínského Leibnizova výzkumného institutu pro výzkum zvíøat (IZW) týmu prof. Thomase Hildebrandta, který se zabývá výzkumem nemocí slonù. Jednalo se o ètvrt milionu korun! Toto byl další velmi významný milník v celé historii Zoo Ostrava, kdy mù¾eme poskytnout tak velké finanèní prostøedky na výzkum nemocí vyhubením ohro¾ených zvíøat, které pomohou nejen jedincùm chovaným v lidské péèi, ale i zvíøatùm ve volné pøírodì. Do konce loòského roku pøibyl na speciálním úètu další ètvrtmilion.
 
Spolupráce se školami
V loòském roce pokraèovala také intenzivní spolupráce se školami celého Moravskoslezského kraje. Pro dìti všech vìkových kategorií bylo v nabídce pøes 30 výukových programù, ¾áci základních škol se úèastnili tradièní vìdomostní soutì¾e a pro pedagogy byl pøipraven ji¾ devátý roèník odborné konference "Podíl zoologických zahrad pøi environmentálním vzdìlávání, výchovì a osvìtì".
 
Nìkteré z mnoha dalších aktivit 
Kromì vybudování nových expozic se podaøilo v areálu zoo komplexnì zateplit nìkolik velkých objektù, èím¾ došlo k výrazným energetickým úsporám. V návštìvnické èásti  to byl pavilon afrických zvíøat a pavilon indických zvíøat, v hospodáøské èásti pak další  ètyøi budovy. Podaøilo se rovnì¾ výraznì rozšíøit a vybudovat nové chovatelské prostory v zázemí zoo. V návštìvnické èásti zahrady byla zahájena výstavba nové expozice pro ¾elvy ostruhaté, která bude uvedena do provozu na jaøe letošního doku. Tøetím rokem také pokraèovala spolupráce se Záchranným útvarem HZS ÈR zamìøená na výcvik hasièù z celé Èeské republiky pøi manipulaci se zvíøaty.
 
Rok 2015 byl pro naši zoologickou zahradu bezesporu rokem velmi úspìšným. A pøispìli k tomu velkou mìrou i naši návštìvníci. Dìkujeme všem za jejich pøízeò a podporu a v novém roce se budeme opìt tìšit na vidìnou!
 
Šárka Nováková, Zoo Ostrava
Foto: Pavel Vlèek


Komentáøe
Poslední komentáø: 26.01.2016  05:13
 Datum
Jméno
Téma
 26.01.  05:13 Bobo :-(((
 25.01.  16:50 zdenekJ
 25.01.  15:41 Blanka K. A» se daøí!
 25.01.  15:18 Dubský
 25.01.  14:48 Von
 25.01.  14:44 kusan