Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Bartolomj,
ztra Radim.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mikuláš, Dda Mráz a Santa Claus

Vera byl Mikuláš, tak ješt malá vzpomínka na nj, ale i na další rozdávae...

Rozechvný aludek, pipravená modlitbika a strach, e mne odnese ert nebo dostanu jen suché brambory! To bylo moje ranné dtství v den Mikuláše.
 
S posvátnou hrzou jsem oekávala zvonní rolniek a pak vešel obrovský, vysoký, blovlasý, vousatý mu se zakroucenou holí, erveným pláštm a s dáreky. Jak jsem ped ním koktala! Stydla se a bála! Udivovalo mne, e všechno o mn ví, kdy jsem nesndla kaši, a kdy jsem zlobila – obrovský respekt jsem mla a pinejmenším další týden jsem opravdu poslouchala!
 
asem jsem si všimla, e Mikuláš nosí stejné papue jako má mj tatínek a taky mi vrtalo hlavou pro zrovna v ten dleitý moment tatínek nikdy není doma! Vyítala jsem mu to a on nevrle odpovídal, e musel to nebo ono…
 
Pak mávnutím kouzelného proutku (básník by ekl, „as oponou trhnul a zmnn svt“) jsem u jako školaka pednášela básniky ped jiným velkým pánem s vousy. Ten „nový“ pijel z ukotky, táhli ho na saních jeleni, a ml moc rád, kdy jsme íkali ruské básniky. Taky nosil dárky, ale nechodil u k nám dom, ale vdy do Agitaního stediska v našem msteku.
 
Pak letmo pebhl Mikuláš dva ti roky, kdy socialismus s lidskou tváí pipouštl existenci i této bytosti a hup – zpátky na ukotku. Nebyla to konená.
 
V prbhu mého ivota dorazil tetí rozdáva, Santa Claus. Taky ml ervený pláš, bílé vousy a taky pijídl odnkud zdaleka. A taky nosil dárky. Pravda, njak datumov nám to nesedlo, ale eši si s tím hlavu moc nelámali a Santa Claus prost tak jako Mikuláš i Dda Mráz chodil 6. prosince.
 
Jsem zvdava kdo pijde letos. Ne, ke mn u dávno nechodí nikdo s bílým vousy a s erveným kabátcem. Ani Jeíšek u se nenamáhá a nete má pání, která nosím jen v myšlenkách. Ten u hodn dlouho dává peníze do obálky se slovy – mámo, kup si co chceš, ty stejn víš nejlíp, co potebuješ.
 
Moná, e by mne potšila kníka, okoládové bonbony nebo plyšový medvídek?
 
Asi by mi bylo dost jedno ím se ten dárce prezentuje, já bych jen vnímala, e je to z lásky, e na mne nkdo myslel, dal si tu práci a pemýšlel, ím by mi udlal radost.
 
Nevadilo by mi i kdybych tu kníku u etla, i kdybych bonbony rozdala, a medvídka nejspíš odloila a nejsem naena z infantilnosti.
 
Za tu chvilku krásného pocitu by to urit stálo...
 
Dagmar Jarošová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky
 
Pro pošmournou prosincovou náladu nco navíc...
 


Komente
Posledn koment: 08.12.2018  20:17
 Datum
Jmno
Tma
 08.12.  20:17 Von
 08.12.  14:13 Irena
 08.12.  10:11 ferbl
 08.12.  07:48 Bobo -:)))