Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Tereza,
ztra Havel.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Valentýn a jak to bylo

Na poest legend o svatém Valentýnovi se 14. února slaví Svátek zamilovaných. A jak málo zamilovaných pitom ví, pro a díky komu se tento den vlastn zasvtil tak krásnému tématu jako je láska.


Svatý Valentýn je opravdu historicky doloená postava a tudí je tento svátek stejn významný jako jiné historické události, ikdy vtšina dnešních ech ho povauji za americkou pevzatost.


ímská povst zpodobuje Valentýna jako ímského knze, který il v dob vlády Claudia II. Claudius velice rád bojoval a dobýval, ale jeho mui neradi vstupovali do armády, protoe mli doma eny a dti. Východisko z této situace vidl panovník zákazem satk. A práv knz Valentýn nedbal jeho zákazu a dál oddával zamilované páry. Za to byl uvznn a odsouzen k smrti. Za jeho pobytu ve vzení za ním chodili mladí lidé, kterým pomohl a házeli mu kvty a psané dopisy do okna jeho cely. Podle tradice se ve vzení Valentýn zamiloval do dcery vrchního aláníka a v den, kdy byl popraven, tedy 14. února 296, ji napsal dopis zakonený slovy „S láskou Tvj Valentýn“.


Práv od této doby si zamilovaní po celém svt prokazují v tento den svoji lásku Valentýnkou, na poest svatého Valentýna, knze, který za lásku poloil svj ivot.


Podle staré tradice se na skotských slavnostech hrála také velmi zajímavá valentýnská hra. Její pravidla byla velmi jednoduchá. Dívky napsaly svá jména na kousky papíru, které se hodily a zamíchaly v klobouku. Následn pišli chlapci, kteí si z klobouk tahali díví jména a s lístekem jim samozejm pipadla i dívka toho jména. Jedna verze hry je, e pár spolu musel protanit celou noc, druhá pak, e pár spolu byl a do dalšího losování, tedy celý rok a do dalšího svatého Valentýna.


Valentýn je opeden spoustou povstí, zvyk a tradic, o kterých u dnes asi nikdo nezjistí, jestli jsou opodstatnné i nikoli. Ale kadopádn není nic špatného na tom, dát svému okolí alespo jednou za rok najevo, e vám na nich záleí a darovat, alespo kvli jejich radosti, kdy u ne kvli povsti o sv. Valentýnovi, malý dáreek i páníko.

 

Dámy, krom tradiních zamilovaných páníek mete zjistit lásku vašeho partnera i jinými zpsoby, ale odpoví vám i trocha valentýského kouzlení:

- darované re (musí jich však být nejmén 14) dáte do vázy a ráno se dozvíte,co vás eká a nemine. Poet zvadlých rí napoví, kolik šrám poznamená váš vztah


- také ohýnek z rového kee, v nm spálíte lístky bazalky, vám leccos prozradí: hoí-li jasným plamenem, eká vás láska na vky, pokud ale ohýnek adí, moná je as se rozmyslet, jestli chcete s partnerem setrvat.

Pokud vás valentýnská kouzla zklamou, vyuijte kouzla své osobnosti.


Zamilovat se mete i po 14.únoru !

Vdy pece láska je to nejkrásnjší, co mohlo lidstvo potkat.


Pranostika:
Na svatého Valentýna zamrzne i kolo mlýna, ale srdce milenc ne.


© sestavila Janina Svobodová – Knihovnice Kluov

 

* * *
Zobrazit všechny lánky autorkyKomente
Posledn koment: 15.02.2019  07:02
 Datum
Jmno
Tma
 15.02.  07:02 Vendula
 14.02.  21:54 ferbl