Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Filip,
ztra Valdemar.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlav mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, neme do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekonena s námi, ani by pouení i radost odevzdaly jiným. V této rubrice se snaíme zabránit jejich ztrát. Spolu s vámi budeme popisovat djiny všedního dne obyejných lidí od dtství, pes poznávání svta a po pekáky, které pípadn museli pekonávat. Tšíme se na píspvky, které posílejte na info@seniortip.cz  Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše píspvky redakn upravíme tak, aby byly tivé.


Do jedné vzpomínky se te s námi peneste.


Šaty, šaty, šatiky


Na vnuku Zuzanku mám daleko více asu a zcela jinak vnímám její holiení. A to, co je píznané skoro pro kadou enskou, parádivost. Bh ví, kde se to v nás bere, kdy Eva mla jenom fíkový list. Zuzanka si vyzkouší všechny moje šaty, ze sukní stvoí pláštnky a zatoí se v kousku gázoviny. Po pravd eeno, má z eho vybírat a ped zrcadlem se me producírovat i v garderob vlastní.


Jak to vlastn bylo s mým dtským ošacením, kdy mi ta parádivost nebyla odepena?
Kolik musela maminka prodat másla a mléka, aby mohla poídit šatiky malé parádnici? Moje pam snad ty i ptiletá je zaznamenala do všech podrobností. Autorkou byla Maena ervenková, co si pak vzala Hlaváe a ta na dti, paneku, umla šít. Šatiky byly z oste lutého oretu, beztak to byl njaký zbytek. Suknika byla zasena do kulatého sedélka s límekem a pod ním mašle z erné sametky. No, musela to být paráda, kdy m do nich obleenou chtl za vlastní frenštátský id Hájek.Tak mi to maminka vyprávla a zdrazovala, e m nedala, i kdy jsem byla u tvrtá v poadí.


Ty druhé šaty, samozejm, e také svátení, u dokumentuje fotografie z prvního pijímání.Šily se ve Frenštát u paní Štuskové. A to u byla elegance.
Materiál - bílý satén, lesklým vespod, suknika do sedla naabkovaná, na ní srolovaný pásek, u dolního kraje sukn dva záhyby, aby se šaty daly popouštt, límeek obentlován tylovým proukem a baaté rukávky.Ty šaty jsem milovala a staly se nejen svdkem mého prvního zbavení se híchu, ale absolvovaly na mém tle nkolik Boích tl a pohb dtí a mladých lidí. Tak jsem je mla ráda, e kdy jsem jednoho krásného dne zjistila, e poslouila jako materiál na halenku mé starší sestry, oplakala jsem to. Nedávno jsme práv tuto píhodu probíraly s mou starší sestrou. Náhle nkam zmizela a ejhle: pinesla onu halenku. Moc na ní zapracoval as, je sepraná, sem tam dírka. Není divu, je u jí pes šedesát let.


Z dalšího ošacení se mi vybavuje erná listrová zástrka – povinné a nenávidné školní obleení.Potom njaké šaty jako by ze deva – nevím z eho se na konci války šily. A první plkolona.


Bylo to tak brzy po válce, e Fialv obchod s látkami zel prázdnotou a kdy se tam objevil jeden štek hndého sametu, byl to zázrak a fronta na jeho zakoupení nevídaná. Moc jsem se modlila, aby na mn kousek sametu zbylo. Splnilo se a já jsem kupovala poslední metry. Sestra Jarmila z nich ušila parádní šaty s malým tvercovým výstihem – byla jsem u skoro slena – lemovaným svtlehndou krajekou, pás byl prodlouený a široká sukn byla poskládaná do hochfald. Poslední stehy z nich Jarmilka vybírala, kdy jsem pádila na autobus.
Jej, v tch se tancovalo! Ani nevadilo, e jsou ze sametu a je v nich moc teplo.


I poslední šaty mého mládí mají svou historii. Maturitní. Byly kupodivu konfekní, ale koupené na volném trhu –je teba pipomenout, e ješt platily pídlové lístky i na ošacení. Na volném trhu bylo vše draší, ale také kvalitnjší. Stály dva tisíce tyi sta korun staré mny a byly skuten pekrásné. Tmavmodrý vlnný jemný oret, módní kimono - títvrové rukávy, širokánská sukn skládaná do protizáhyb, u krku malý kulatý límeek. No, prost paráda i kvalita. Mly jednu chybu. Pi své kvalit rzn pešívané jsem je nosila donedávna já a ješt i moje dcera. Jen tu maturitu jsem v nich neabsolvovala. Museli jsme ke zkouškám dosplosti ve svazáckém. Tak nám pikazovala doba. Psal se rok 1951.


Hana Juraáková

* * *

Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 13.04.2017  12:51
 Datum
Jmno
Tma
 13.04.  12:51 Von