Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Patrik,
ztra Oldich.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Poznávejme Euroregion Glacensis
a zavítejme do malé polské vesnice Czermna, njakých 5 km od píhraniní Kudowy – Zdrój (teno zdruj) kouske za Náchodem. Neleknte se, bude to trochu hororu.
 
U zase najídjí eské autobusové nájezdy na polská píhraniní trišt a pomalu, pomalouku se rozvíjí  peshraniní turistický ruch. A tak místo toho, aby autobus jen profrel  s koupchtivými teba pes  Dušníky, te se tam zastaví a lidé pokojn dojdou ke kostelu Petra a Pavla a podivují se   svtové rarit – kazateln v podob rozevené tlamy velryby, nebo jak íkají Poláci wieloryb, to na pipomenutí Jonášova píbhu z bible.
 
My se dnes  vrátíme k esko – polské hranici a pes centrum lázeského msteka Kudowa – Zdrój (víte, e se to esky ekne správn Chudoba?)  u  benzínové pumpy zahneme vlevo a dojedeme ke kostnici v oné Czermné.
Historie té kostnice  je spojena s tamním eským knzem Václavem Tomáškem, to hovoíme o poslední tvrtin 18. století, který za dost dramatických okolností odkryl na místním hbitov mohylu s  desítkami tisíc lidských kostí a lebek, nejspíš obtí dvou válek slezských i války sedmileté. Mimo jiné ho šokovalo, e psi ty ostatky roztahávali po vsi. Pan fará  se rozhodl –  mezitím vykonal pou do íma - e s tím hrzným nálezem  nco udlá.
 
Do kaple a její krypty – eeno slovy církevními - do sanktuária „Zamyšlení nad ivotem“ postupn pemístil pes 20 tisíc lebek a další tisíce kostí. Dnešní stav? Asi desetina lebek je vystavena a konzervována, zbývající nekonzervovaná vtší ást je v krypt, kde jak návštvníkm ukazuje otrlý prvodce, se jejich vrstva slehla o dva metry. Omlouvám se, e jsem vás zavedl do této, jak íkají Poláci Kaplicy czaszek a jak v nemotorném pekladu na ní je esky napsáno Kaple lebku. S krátkým“u“ a s „b“ uprosted. Tahle kostnice je  z východních ech nejblí, ale jestli chcete do obdobné kostnice u nás, pak doporuuji Kutnou Horu. Jinak v Evrop je najdete u jen v Itálii, Rakousku a prý v Portugalsku.
  
Josef Krám
Další lánky autora:
Já chci také hvzdu
Zmiják
Políbila ji múza
Pium falsum
Byl Ferda Mravenc v Rychnov?
Rozhovor s Luborem Bokem
Unikátní nález
O Rychnovácích, co unesli válenou lo


Komente
Posledn koment: 26.10.2008  12:00
 Datum
Jmno
Tma
 26.10.  12:00 Ludmila druh lnek
 26.10.  11:52 jisuch53
 26.10.  11:42 Rena
 26.10.  07:46 Honza